Найкращий спосіб зробити дітей хорошими - це зробити їх щасливими.

О. Уайльд

четвер, 18 грудня 2014 р.





Конспект уроку
української мови у 8 класі

«Узагальнення вивченого
про односкладне речення»






Підготувала
учитель української мови та літератури
Хавтирко С.І.
Пултівецька СЗШ І-ІІІ ступенів



Тема: Узагальнення вивченого з теми «Односкладне речення»

Навчальна мета:
Узагальнити та систематизувати відомості про односкладні речення, їх групи та види, удосконалювати уміння визначати типи односкладних речень, спосіб вираження у них головного члена, правильно використовувати у мовлені односкладні речення.

Розвиваюча мета:
Розвивати вміння аналізувати та узагальнювати вивчений матеріал, творчі здібності учнів, культуру усного мовлення, здатність до самостійних висновків.

Виховна мета:
Виховувати інтерес до вивчення рідної мови, формувати почуття патріотизму

Тип уроку: урок узагальнення та систематизації вивченого
Форма проведення: урок-пошук
Комплексно-методичне забезпечення уроку: зошити, підручник, комп’ютерна  презентація, комп’ютер, проектор; картки-завдання, схема «Розбір односкладного речення», кольорова крейда, тестові завдання; «скарбничка знань».
Методи навчання: наочний: комп’ютерна презентація;
                                  словесний: розповідь, бесіда, усне малювання;
                                  практичні:  робота в парах, розв’язування тестових завдань,                               синтаксичний розбір речень; «я - редактор»

Хід уроку
I-II. Повідомлення теми та мети уроку. Мотивація навчальної діяльності («Мені це потрібно!»). Слайд 1-2
         Доброго дня всім!
Перед тим, як ми перейдемо до теми уроку, я хочу пригадати вам слова Сократа, який сказав: «Скажи що-небудь, щоб я тебе побачив». Слайд 3
Справді, людину оцінюють не по зовнішньому вигляду. Те, як вона висловлює свої думки, робить її цікавим чи нудним співрозмовником. Отож, щоб нас «побачили», ми повинні майстерно висловлювати свої думки. А допоможуть нам у цьому односкладні речення, які роблять наше мовлення лаконічним, образним, експресивним.
Бо:   Слайд 4

Якщо ти знаєш – все в твоїх силах,
Якщо не знаєш, то не втнеш,
Якщо ти знаєш – летиш на крилах,
Якщо не знаєш, то повзеш.
Чи на землі ти, а чи у небі,
Чи, може, в глибині морській –
Знання поможуть при потребі:
то знай же, друже, і умій!
Дмитро Білоус

Отже, тема нашого уроку: “Узагальнення вивченого про односкладні речення ” (Учні записують тему в зошити) Слайд 5

На сьогоднішньому уроці ми з вами:
v узагальнимо теоретичний матеріал про односкладні речення;
v удосконалимо та відпрацюємо уміння визначати та порівнювати типи односкладних речень, створювати з ними власні висловлювання.


Вчитель: Не можна не погодитись з тим, що слово в мові -  то скарб. Із слів ми складаємо речення і подумки, і вголос, а, отже, можемо реалізувати одне з найвищих благ, даних тільки людині, – ми можемо спілкуватися.

Епіграф уроку:  Слайд 6
Учітесь, читайте, і чужому научайтесь, і свого не цурайтесь!
Т. Шевченко

Чим актуальний епіграф нашого уроку?

Тож сьогодні я пропоную вам вирушити у подорож на пошуки мовних скарбів. І скарби ті незвичні. Це не просто слова, і не просто речення. На попередніх уроках ми ознайомилися з дещо незвичними реченнями. Скажіть, що ж це за речення? (односкладні речення)

ІІІ. Актуалізація опорних знань умінь і навичок

Вчитель: Будь-які шукачі скарбів зіштовхуються у своєму полюванні на пригоди з різними завданнями і перешкодами, які треба подолати. Ви готові до цього?  Слайд 7

Вчитель: Отже, хто готовий знайти перший скарб?  Слайд 8

Вчитель  дає завдання: Встань, підійди до стінки у класі, підніми, будь ласка, найтовщу книгу, принеси мені те, що знайшов.

Учень знаходить завдання і зачитує: «Яке односкладне речення називається означено-особовим?»

Хтось із класу розказує правило про означено-особове речення.

Вчитель: Отже, перший скарб – означено-особове речення – знайдено.
 (У скарбничку поміщається перший камінь)

Вчитель: Шукаємо другий скарб

Вчитель: У класі на місці не звикли сидіти, а люблять навкруг усе дослідити. Шукають в щоденниках і у книжках. Можливо, сховалося щось в сторінках.

Учень у підручнику знаходить наступне завдання і зачитує його: «Яке односкладне речення називається неозначено-особовим?»

Хтось із учнів дає визначення неозначено-особового речення  за підручником.

Вчитель: другий скарб знайдено – це неозначено-особове речення.

(Другий камінь поміщаємо у скарбничку)

Вчитель: Шукаємо третій скарб. І слухаємо дуже уважно

Вчитель: Без труда нема плода. За один раз не зітнеш дерева враз. На дерево дивись, як родить, а на чоловіка, як робить. (Підказка: треба шукати там, де є рослини)

Під вазоном учень знаходить третій скарб «Яке односкладне речення називається узагальнено-особовим?»

Котрийсь із учнів розповідає правило за підручником.

Вчитель: Нарешті й третій скарб знайдено. Узагальнено-особове речення (Третій камінь кладемо у скарбничку)

Вчитель: Вирушаємо за четвертим.

Вчитель звертається до учнів: Комусь із вас треба піднятися, підійти до дошки і шукати завдання. Холодно. Тепло. Нарешті, гаряче!

Учень знаходить завдання у журналі і зачитує його: «Яке речення називається безособовим?».

Вчитель: Ми знайшли четвертий скарб. І це безособове речення

(Камінь кладемо у скарбницю)

Вчитель: П’ятий скарб зможуть знайти тільки найпильніші і підказкою будуть наші гості. Якого ж типу односкладних речень не вистачає у нашій скарбничці?

Учні дають визначення називного речення. (Камінь кладемо у скарбницю)

Яка відмінність між односкладними та двоскладними реченнями? Слайд 9


Вчитель:   Тепер у нашій скарбниці зібрано усі дорогоцінності, які ми шукали.
Але вони не відшліфовані, мають не дуже привабливий вигляд.
Наша задача їх відшліфувати, відполірувати до блиску.
І ми це зробимо, виконуючи наступні завдання.

«Характеристика речень»  (біля дошки)  Слайд 10

І розпочнемо ми із запису речень та визначення їх виду за головним членом речення:

Завжди відповідай за свої слова!

Визначаємо граматичну основу і другорядні члени речення. Як називається таке односкладне речення? У якій формі стоїть головний член речення?

В Україні з пісні слова не викидають і свого не вставляють.

На ласкаве слово не кидайся, а за грубе не гнівайся.

Як усяку зброю, слово треба чистити та доглядати.

Рідне слово! Ти – диво!

Вчитель: Ось нарешті наші скарби починають потроху виблискувати у всій своїй красі.
Хочу зазначити, що всі речення, які ми з вами будемо використовувати, об’єднані однією темою – «Слово та природа».
«Упорядкуй речення» (в зошитах) Слайд 11-12
Перед вами речення, записані у довільному порядку, поряд типи односкладних речень з відповідними номерами. Вам потрібно записати речення у визначеному порядку.


Дерева вкрито снігом.
Мороз пощипує щічки.
Ліпимо снігову бабу.
Холодний морозний вечір.
Взимку літа не доженеш.
Багато релігійних свят відзначають саме взимку.
Звіримо свої відповіді.
1 – двоскладне
2 – називне
3 – означено-особове
4 – безособове
5 – узагальнено-особове
6 – неозначено-особове.



«Я - редактор»  (усно) Слайд 13
На екрані – текст. Перебудуйте його, використовуючи лише односкладні речення.
Зима
         Настала зима. Повіяв холодний вітер. Усе вкрилося пухнастим снігом. Танцюють сніжинки. Веселяться діти.
Варіант тексту:
          Зима. Повіяло холодом. Пухнастий сніг. Танець сніжинок. Дітям весело.
         Хоч наш текст став стислим, але він виразніший і більш емоційний.

«Речення» (на дошці і в зошитах) Слайд 14-15
А зараз ми пригадаємо послідовність синтаксичного розбору та охарактеризуємо речення.
Спостерігаю за дивним зимовим ранком (1 учень – біля дошки).
Наступне речення ви розбираєте самостійно: Морозний та сонячний зимовий день! (учні розбирають у зошитах).
Тепер звірте, чи правильно ви зробили розбір:
   Прикм.      Спол.   Прикм.        Прикм.     Імен.
Морозний та сонячний зимовий день!

Речення просте, розповідне, окличне, повне, односкладне, називне, підмет день, виражений іменником, означення морозний, сонячний, зимовий, виражені прикметниками, ускладнене однорідними означеннями.




«Я - художник» (усне малювання) Слайд 16
Настав час для твору-мініатюри «Зимовий ліс». Ми спробуємо описати картину, використовуючи лише називні речення. Давайте спробуємо колективно написати цю мініатюру (картина – на екрані).
Зимовий ліс
Сніжна зима. Сонячний день. Спокій. Білий пухнастий сніг. Блакитне небо. Пухкі хмаринки. Морозне повітря. Стрункі зелені ялини. Укриті снігом гілки. Діамантова ковдра. Сонячні відблиски. Неперевершена краса природи. Радісні відчуття.

«Пошуково-вибіркова робота»    (робота в малих групах). Слайд 17

Учні класу об’єднуються в групи. Учитель пропонує кожній виписувати із запропонованих карток певний тип односкладних речень.

Перша група – односкладні дієслівні означено-особові.
Друга група – односкладні дієслівні неозначено-особові.
Третя група – односкладні дієслівні узагальнено-особові.
Четверта група – односкладні дієслівні безособові.
П’ята група – односкладні називні.

Учні повинні виписати речення, підкреслити в них головний член

Взимку бійся вовка, влітку – мухи.
Темно-сірі хмари на небі.
Так сумно стало у зимовому лісі.
У школі готуються до свята рідної мови.
Лютневий, морозний день.
Припікає щоки морозцем.

Яке речення не повинно бути виписане? Чому?


 «Кодовий тест» (на картках) Слайд 18

(учні читають запитання, варіанти відповідей і вписують правильний код-варіант у табличку, потім обмінюються аркушами, перевіряють їх і вираховують свій бал, отриманий на уроці)

 1. На які типи поділяються односкладні речення:

а) прості, складні, неускладнені, неповні;
б) безособові, узагальнено-особові, неозначено-особові, означено-особові;
в) безособові, узагальнено-особові, неозначено-особові, означено-особові, називні;
г) повні й неповні.

2. Знайдіть серед запропонованих варіантів односкладне речення з головним членом присудком:
а) Зима. Криниця. Стук обмерзлого вікна.
б) Повний місяць похилився над гаєм.
в) Вовчицею ніч за вікном чигала.
г) Не оплакуй ні мрій, ні згадок…

3. Знайдіть узагальнено-особове речення:
а) Прилітають до нашого поля із далеких країв журавлі.
б) Не корю, не нарікаю, прикрих слів не говорю;
в) Ой, поділять тебе, земле, поділять.
г) Більше думай і тоді вирішуй!

4. Позначте називне речення:
а) Немає пісні без любові.
б) Пізнє літо.
в) Життя без книги – це хата без вікна.
г) Людська творчість – це найбільша мука.

5. Яке серед запропонованих речень є означено-особовим:
а) По радіо повідомляють про готування польоту на Місяць.
б) Добре діло твори сміло.
в) Лови летючу мить життя!
г) Літа вже немає, сніг, дими навколо.

6. У якому із запропонованих безособових речень присудок виражається прислівником:
а) Чудово, просторо й радісно на придеснянських луках.
б) Хай слово мовлено інакше – та суть в нім наша зостається.
в) Вітерцем дихнуло з долини.
г) Темної ночі перевезено його в темний покій.

Звірити свої відповіді.

V. Підсумки уроку.

Вчитель: Отже, сьогодні ми з вами перевтілилися у шукачів скарбів і не тільки знайшли їх, а й зуміли відшліфувати, надати правильної форми – тобто підготуватися контрольної роботи.

(перевернути каміння)

Настав час повернутися до нашого епіграфа та відповісти на питання вдруге: «Чим він є актуальним для нас»? Слайд 19



Рефлексія

Чи досягли ми тих цілей, про які говорили на початку уроку?
Чи продуктивною була робота на уроці?
Як ви оцінюєте свою роботу на уроці?


Вчитель: Нехай ті мовні  скарби, що ми знайшли, не можна побачити очима, взяти у руки, зате вони потрапили  (а я на це сподіваюсь) у найкращу скарбницю, у найнадійнішу – це ваші серця і ваші розумні голівки.


VІ. Оцінювання.

А всі, хто сьогодні активно шукали пригоди і скарби – отримують 10 балів за роботу, ті, хто шліфували і полірували дорогоцінності мають 11 балів, а ті хто зміг із коштовностей створити прикраси у вигляді творів-мініатюр отримують 12 балів. Слайд 20

Пропоную замкнути ваші скарбниці міцним замком домашнього завдання.


VІІ. Домашнє завдання (за варіантами). Слайд 21

Підготуватися до к/роботи
Виписати з творів української літератури 10 прикладів різних односкладних речень.
Вправа 240. Переписати, підкреслити ГО.

Встаньте, друзі, посміхніться
І на мене подивіться
Я подякую вам щиро
за прекрасний наш урок.
Спасибі вам, що працювали,
що результати показали,
що не соромились творити,
і все, як слід переробити!







Немає коментарів:

Дописати коментар