Найкращий спосіб зробити дітей хорошими - це зробити їх щасливими.

О. Уайльд

субота, 6 грудня 2014 р.




Урок літератури
рідного краю
у 7 класі
«Будь природі другом»
 (за оповіданням Євгена Гуцала
«Перебите крило»)






Тема: «Будь природі другом» (за оповіданням Євгена Гуцала «Перебите крило»)
Мета:
Навчальна: детальніше ознайомити учнів із творчістю Євгена Гуцала, розкрити ідейно-тематичне спрямування твору «Перебите крило», опрацювати зміст і охарактеризувати героїв;
Розвиваюча: розвивати в учнів навички самостійного читання, вміння грамотно висловлювати власні думки, почуття, спостереження, робити висновки й узагальнення; формувати естетичні смаки учнів;
Виховна: виховувати інтерес до творчого доробку письменника, прищеплювати риси доброти, чуйності, порядності, почуття відповідальності за свої вчинки.
Тип уроку: комбінований, урок літератури рідного краю.
Форма уроку: урок-бесіда.
Обладнання: портрет Євгена Гуцала, тексти твору «Перебите крило», мультимедійна презентація, аудіозапис пісні журавлів.
Хід уроку

І. Організаційний момент
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів
Слово вчителя слайд 1
Наш сьогоднішній урок – урок літератури рідного краю.
Діти, ми продовжуємо знайомство з творчістю Євгена Гуцала. Багато вже знаємо про його життя та творчість. Тож, пригадаймо, що це за людина, що і для кого він творив.
Експрес-опитування слайд 2
1.     Назвіть роки життя та смерті письменника. (1937 – 1995)
2.     Де народився Є. Гуцало? (на Вінниччині в с. Старому Животові) показати на літературній карті
3.     Ким працювали його батьки?
4.     Що він дуже любив робити у дитинстві?
5.     Коли розпочав писати свої твори? (у 5-6 класі)
6.     Що підтверджує його популярність?
7.     Лауреатом якої премії був 1982 року? (Літературної премії ім. Юрія Яновського)
8.     Які твори для дітей були написані Є. Гуцалом? («Саййора», «Пролетіли коні»)
9.     Назвіть найвідоміші твори Є. Гуцала. («Лось», «Олень Август», «Дениско»)
ІІІ. Оголошення теми, мети уроку
Відгадайте загадку слайд 3
Які ноги, такий ніс.
По болоті ходить скрізь.
Хату на хаті має,
Усім жабам рахунок знає.
                             (Лелека)
Слово вчителя слайд 4
Не випадково  в загадці ключове слово – «лелека», тому що сьогодні ми будемо працювати над змістом твору Є. Гуцала «Перебите крило», в якому розповідається саме про цього дивовижного птаха. Відкрийте зошити, запишіть число та тему уроку: «Будь природі другом» (за оповіданням Євгена Гуцала «Перебите крило») слайд 5
Завдання уроку: Обговорити сюжет, порівняти головних героїв, охарактеризувати композицію твору. слайд 6
І з’ясувати, чим лелека такий незвичайний?
ІV. Мотивація навчальної діяльності учнів
Дидактична гра «Подорож літературними творами»
Прочитайте авторів та назви творів. Чому ці твори я об’єднала? слайд 7
Є. Гуцало «Лось»
М. Стельмах «Гуси-лебеді летять»
Є. Гуцало «Сім’я дикої качки»
- Пригадайте, яка роль головних героїв даних оповідань у ставленні до природи?
(підберезники – рятували лося; Михайлик  – уважний у ставленні до природи; Тося намагалася врятувати каченят)
 - Що спільного є в цих оповіданнях і в творі  Є. Гуцала «Перебите крило»? (У всіх творах розповідається про природу)
- За якими рисами характеру всі ці герої споріднені? (Шанобливе ставлення до природи, доброта)

Отож, епіграфом нашого уроку будуть слова В. Крищенка: слайд 8
Та горе інших, інших біль і мука
Для тебе теж хай будуть не чужі.
Людське в людині –
це найвища цінність,
І дар цей треба всім нам берегти.
Є цінності, які за все дорожчі, –
Це очі совісті і серце доброти.

Давайте зясуємо, як же ми маємо ставитися до природи.
V. Сприйняття й засвоєння навчального матеріалу
Слово вчителя
Ви вже знаєте зміст оповідань Євгена Гуцала «Лось», «Сім’я дикої качки»,
 «Перебите крило». Героями цих творів є діти, ваші однолітки. А дитинство, – за словами письменника, – найцікавіша пора, коли майбутнє життя – попереду, коли воно – ще нерозгадана загадка, лиш обіцянка неодмінного дива. Ми всі – діти землі, села, ми – найближчі до природи, і нам найкраще знати всі її секрети. Лелеки. Що ми знаємо про цих птахів? Слово надамо нашим біологам.
Біологи слайди 9-11
1.     Чорногуз — птах розміром від 80 до 100 см. довжиною, розмахом крил 200—220 см (двісті – двісті двадцять сантиметрів) та вагою від 2,5 до 4,5 (двох з половиною до чотирьох з половиною кілограмів). Забарвлення піря біле, за виключенням махових пірїн на крилах, які мають чорне забарвлення. Коли крила птаха складені, то махові пірїни покривають задню частину тіла, звідки і походить назва — чорногуз. Дзьоб та ноги чорногуза червонясті і довгі.
Голос чорногуза слабкий. Птахи спілкуються клацанням дзьоба. Клацаннями птахи вітають один одного, також цими звуками захищають гніздо від конкурентів.
(пісня чорногуза)
2.     Чорногузи харчуються переважно дрібними тваринами — дощовими червяками, комахами, жабами, мишами, рибами. Метод полювання чорногузів дуже виразний і його можна розпізнати на відстані: птах неспішно ходить полями й болотами, а побачивши здобич, миттєво хапає її своїм дзьобом.
Гніздиться майже на всій території України, крім високогір’я Карпат, крайніх південно-східних районів і Криму; у періоди міграцій може траплятися скрізь.
3.     Лелека чорний – це птах трохи менший за білого лелеку. Забарвлення чорне, крім білого черева. Ноги і дзьоб червоні. Поширений на гніздуванні на правобережному Поліссі та в Карпатах. Слайди 12-13
Прилітає в квітні. Гніздо мостить високо на дереві, в глухому, малолюдному місці. Відкладає 3 – 5 білих яєць, із зеленкувато-бурим відтінком, у траві. Через місяць вилуплюються пташенята, які вже через два місяці залишають гніздо. Відлітає у вересні. Живиться жабами, ящірками, комахами.
Слово вчителя
Біологи розповіли нам про лелеку білого та чорного з наукової точки зору. А що ж можуть сказати народознавці? Чи є якісь народні відомості про цього птаха? 
Народознавці слайди 14-16
1.     Лелека – священний птах, покровитель сім’ї і рідного дому. Він приносить з Вирію дітей. Жінки, побачивши вперше навесні лелеку, кидають йому вслід хліб або траву, задобрюючи його.
Лелека – символ поваги до батьків; символ мандрівників; сімейного благополуччя, щастя; батьківщини.
2.     Вбивство лелеки прирівнювалося до вбивства людини. Цей птах  за повір’ям, має риси і звички, що притаманні людям. В народному уявленні він є символом праці і відданості. Де він покладе своє кубло, тій хаті буде щастити, а якщо його образити, він і хату може спалити.
3.     Лелеки розуміють людську мову (адже колись говорили), як і люди, шукають собі пару, турбуються про дітей і через ревнощі можуть покінчити життя самогубством. Якось люди недобре пожартували і підмінили яйце лелеки качиним. Лелека-мати вигрівала яйця, а батько носив їжу. Коли на світ з’явилися пташенята, разом з малим лелекою в гнізді вилупилось і каченя. Побачивши його, лелека високо злетів у небо і каменем упав на гніздо. Мертвими на землю впали пташенята і лелека-мати. А садиба того господаря незабаром пішла з димом.
4.     Як і людина, лелека може плакати: «Бузьок може нудитися за хижею, в якій жив, ще як був чоловіком, – розповідається в одній легенді. – То він гніздо і в’є на дахах і живе коло людей. Ми часто можемо бачити, як він журиться. Стоїть годинами на одному місці з опущеним дзьобом – плаче й думає про своє людське життя». Лелека сумує, коли бачить свари поміж людьми: «стане нерухомо на одній нозі і плаче гірко... А як бачить добро між людьми, то калатає своїм дзьобом. То він так радіє».
Слайди 17-22
5.     На зиму лелеки відлітають до далекої країни за морем. Там вони нібито плюскаються в озері й перетворюються на людей. Навесні вони купаються в іншому озері й повертаються додому птахами.
6.     Із лелеками пов’язано чимало легенд. Згідно з однією, білий птах із чорною міткою був колись чоловіком на ім’я Бузько. У ті часи намножилося чимало гадюк, вужів, ящірок, комах. Божа Матір просила Всевишнього, щоб очистив землю і воду. Бог зібрав усю погань у мішок і доручив Бузькові віднести його і кинути в безодню, не озираючись. Але Бузько розв’язав мішок, і нечисть розповзлася по землі. За це Бог перетворив чоловіка на птаха. І наказав: поки не визбираєш усіх плазунів, сарану та інших комах – не бути тобі людиною. Лелеки селяться лише біля добрих людей.
7.     19 березня до нас з теплих країв прилітають лелеки. Народні прикмети говорять, що майже завжди на крилах вони приносять холод і навіть сніг. Наші предки казали "Лелеки прилетіли - на крилах снігу принесли".
8.     Лелека — один із символів України. Оскільки від кохання народжуються діти, не дивно, що українці й досі поетично висловлюються — що дітей приносить лелека.

Слово учителя
Лелека має багато назв. Які інші назви лелеки ви знаєте? слайд 23
Складання інформаційного грона «Лелека» - бусол, боцюн, бузько, гайстер, чорногуз, лелека, лель, лелька, лелек, бусля, веселики

Слово вчителя
Багато цікавого ми вже дізналися про лелек від біологів та народознавців, а що ж пише у своєму оповіданні «Перебите крило» Євген Гуцало?
Робота з текстом оповідання слайд 24
1. З яких рядків тексту можна довідатись про нетерпляче чекання Дениска прильоту птахів?
3. Чим пояснити велике бажання Дениска, щоб на хаті, де він жив, оселилися лелеки?
4. У чому виявилася турбота  хлопчика та його батьків про птахів?
5. Знайдіть першу розмову Дениска з Олегом. Чиї слова слід прочитати з почуттям радості та образи, а чиї — із зневагою?
6. Чому Дениско не полічив лелеченят?
6. Якої шкоди і через що завдав Олег лельці?
7. Як поставився до цього Дениско? А як би ви вчинили на його місці?
8. З яких рядків тексту можна довідатися про тривогу Дениска за долю лелек?
9. Чому діти птахів відлетіли у вирій, а батьки-лелеки повернулися до гнізда?
10. Як батько пояснив повернення птахів?
11. Як взимку Дениско турбувався про птахів?
12. Що запропонував Олег Денискові?
13. Як ви думаєте, Олег насправді турбувався про лелек чи його турбота була вдавана?
14. Чому, на ваш погляд, лелеки не покинули подвіря Дениска?
15. Чи можна пишатися вчинком Дениска та його батьків?
«Складання діаграми Венна» - спільне та відмінне у характерах Дениска та Олега слайд 25
Порівняйте риси характеру героїв і заповніть таблицю (робота у зошитах)
Д — добрий                                                З – зарозумілий
Б – байдужий                                              Р – різкий
С — слухняний                                           У – упертий
В — ввічливий                                            Ж – жорстокий
В — вихований                                           З – зверхній
І — ініціативний                                         Д – добродушний
Ч — чуйний                                                 З – заздрісний
Д — доброзичливий                                   Ж – жалісливий

Теорія літератури слайд 26
1.     Доведіть, що твір «Перебите крило» Є. Гуцала за жанром – це оповідання. (Оповідання – це невеликий за розміром епічний твір, який зображує одну подію із життя героя)
2.     Пригадайте, що таке композиція художнього твору. (Композиція – це будова художнього твору, розташування й співвідношення всіх його компонентів: сюжетних, позасюжетних елементів, висловлювань героїв твору)
Композиція слайд 27
Експозиція: знайомство з героєм оповідання; бажання Дениски, щоб на його хаті поселилися лелеки.
Завязка: радість хлопця – на хаті гніздо з лелеками.
Кульмінація: Олег Кочемас підбив лельці крило, через це вона не змогла відлетіти у вирій.
Розвязка: Дениско з батьком доглядають лелек всю зиму, а навесні випускають птахів і вони залишилися гніздитися на хаті, як першого разу.
3.     Що таке тема літературного твору? слайд 28
Тема: зображення взаємостосунків людей з пташиним світом (лелеки).
Ідея: уславлення доброти, щирості, співпереживання. Прагнення порозумітися з родиною лелек; засудження жорстокості, байдужості, необдуманих вчинків.
Основна думка: лелеки мостять свої гнізда тільки у добрих і сердечних людей.
VІ. Закріплення вивченого матеріалу
1. Скринька народної мудрості слайд 29
- Які ви знаєте про лелек прислів’я та приказки?
Де лелека водиться, там щастя родиться.
Дитину лелека приніс.
Гніздо лелеки на хаті віщує щастя і достаток у домі.
Прилетів лелека – весну приніс здалека.
З’явились бузькові лапи – не забирай з грядки сапи.
Лелеки летять тільки до добрих людей.
Якщо на хаті звів гніздо лелека, то в родині має бути лад і радість.

2. Слово учителя

У мене є лист від батьків Дениска. слайд 30

Вони виховали хорошого сина, а сьогодні звертаються до вас. Лист зашифрований. Кожна група дітей отримає лише частину тексту. Розшифрувавши, а потім склавши всі частини, ви зможете дізнатися про написане.

Лист-звернення

Любіть і оберігайте цих чудових птахів . Охороняючи гнізда лелек, люди зберігають  свої традиції, свою українську культуру.






VІІ. Підсумок уроку. Рефлексія

Слово учителя:
«Прекрасний лелека в польоті, і прекрасний його політ, схожий на беззвучну мелодію, таку близьку й потрібну людині, мелодію, що завжди викликає захват» (Є. Гуцало).

Повернемось до нашого епіграфа. слайд 31
Як ви розумієте вислів В. Крищенка?
Чи погоджуєтеся ви з цими словами?
Як цей вислів стосується нашого уроку?
Слово вчителя
Люблять птаху цю дорослі і малі,
Символ спокою та миру на землі.
В синім небі майоріють два крила,
Це лелеченька нам долю принесла,
А якщо вона над хатою кружля –
Там народиться прегарне немовля,
І лелеку привітають залюбки
Мама й тато, найщасливіші батьки.
І тому я попросити вас хотів:
Бережіть, будь ласка, люди, цих птахів! слайд 32

Сьогодні ми познайомилися ще з одним твором Є. Гуцала – «Перебите крило». Це оповідання вчить нас оберігати, захищати від усякого лиха те, що народжується, дбати не тільки про себе, а й про всіх; бути чесними і чистими душею, помислами; творити добро, бути співчутливими та щирими.
VІІІ. Оцінювання.
ІХ. Домашнє завдання слайд 33
1.     Напишіть своє продовження оповідання Є. Гуцала «Перебите крило» (за бажанням) або Підготувати інформацію про те, як з’явилась у автора ідея написання оповідання.






Немає коментарів:

Дописати коментар